Golshafa Health Magazine
خانه » گرین بوک » خواص میوه ها » فواید میوه‌ها و سبزیجات‌ قرمز رنگ برای سلامتی

فواید میوه‌ها و سبزیجات‌ قرمز رنگ برای سلامتی

فواید میوه‌ها و سبزیجات‌ قرمز رنگ برای سلامتی بدن

 

خواص غذایی میوه‌ها و سبزیجات‌ قرمز رنگ

خواص میوه ها و سبزیجات قرمز رنگ اشتهاآور، محرک و بسیار پر انرژی و دارای آنتی اکسیدان های طبیعی و برخی از ویتامین ها مانند B,C و غیره می باشند که در میوه ها و سبزیجات قرمز رنگ به وفور دیده می‌شود و برای افراد کم خون و آنهایی که کمبود آهن دارند بسیار مناسب است. بنابراین با مصرف خوراکی های قرمز رنگ می توان به سلامت قلب و عروق بخوبی کمک کرد.

محصولات غذایی طبیعی قرمزرنگ جزء بهترین مواد برای سلامتی بدن که باعث کاهش و کنترل میزان «کلسترول بد» خون می شوند و عوارض دراز مدت دیابت را کاهش می دهند و مصرف آنها مانند آلوی قرمز، گیلاس، آلبالو، توت فرنگی، انار، زرشک، شاه توت، زغال اخته، هنداونه و… در طول سال توصیه می گردند. اگر این خوراکی ها ترش باشند این ویژگی چند برابر می شود. این خوراکی ها حاوی نوعی ترکیب مفید به نام «لیکوپن» می باشد. این ماده و ترکیب های دیگر به طور طبیعی در میوه ها و سبزی ها تولید شده و عامل اصلی خواص سبزی ها و میوه ها هستند.

لیکوپن و دیابت

مواد غذایی طبیعی حاوی رنگدانه لیکوپن، عوارض دراز مدت دیابت را کاهش می دهد. عوارض دراز مدت دیابت از جمله بیماری های قلبی عروقی و سکته های قلبی را به استرس اکسیداتیو مربوط می دانند، با مصرف رنگدانه لیکوپن، این عوارض کاهش یافته و درعین حال ظاهرا دستگاه ایمنی بدن بیماران دیابتی تغییراتی در جهت کاهش احتمال بروز عوارض درازمدت به ویژه بیماری های قلبی نشان می دهد.

لیکوپن و باروری در مردان

لیکوپن می تواند غلظت اسپرم را در مردان نابارور بهبود ببخشد. در یک تحقیق از روی آمار نشان داده شده است که یک رژیم غنی شده با مکمل رنگدانه لیکوپن، موجب افزایش غلظت اسپرم و حرکت آن و در نتیجه افزایش باروری در مردان می شود.