Golshafa Health Magazine
خانه » زیبایی و آرایشی » مراقبت از مو » چه عواملی موجب مو های سفید یا خاکستری می شود؟

چه عواملی موجب مو های سفید یا خاکستری می شود؟

موهای سفید یا خاکستری

سفید شدن مو علت های  مختلفی دارد، می توان با کمی صبر و انتخاب راه های درست اقدام به درمان  آن کرد و مرزهای علت و مانع را شکست.

 بسیاری از مردم تصور می‌کنند که نخستین تار‌های سفید‌ شده‌ مو نشانه‌ای از بالا رفتن سن و سال آنهاست اما درمانگران این‌گونه فکر نمی‌کنند. از نظر آن ها سفیدی موها تنها نشانه بالا رفتن تعداد روزهای زندگی نیست و این سفیدی می‌تواند نتیجه عوامل دیگری نیز باشد. از دیدگاه این درمانگران کمبود ویتامین B12، اختلال در عملکرد تیروئید، سیگار کشیدن و کم‌خونی از جمله عواملی است که می‌تواند سفید شدن موها را به همراه داشته باشد. اگر مطمئن‌ هستید که سفید شدن موها ‌یتان قبل از۳۰ سالگی به دلیل وراثت و فاکتورهای ژنتیک نیست می‌توانید نسبت به درمان آن عمل کنید و با ساده‌ترین شیوه‌ها با سفیدی تارهای موی خود مبارزه کنید.

عوامل مختلفی برای سفیدی مو در سنین پیش از میان‌سالی وجود دارد؛ گاهی تنش‌های عصبی، اختلال در عملکرد تیروئید، رژیم نادرست یا کمبود منگنز در مواد غذایی از جمله مهم‌ترین عواملی است که منجر به سفید و خاکستری شدن موها می‌شود. از دیدگاه درمانگران طب سنتی اصلاح هر یک از این اختلال‌ها می تواند به کاهش روند سفیدی مو و در نهایت پیشگیری از سفید شدن موها منجر شود.

معجزه درمانی سیر

گنجاندن سیر در وعده‌های غذایی یکی از ساده‌ترین راه‌هایی است که کمک زیادی به جبران کمبود منگنز در بدن می‌کند. اگر بتوانید سیر را به عنوان چاشنی اصلی به وعده‌های غذای خود اضافه کنید تاثیر مستقیمی بر کاهش روند سفیدی موها خواهید گذاشت. چه بهتر که بتوانید از سیری که با پودر منگنز تغذیه شده باشد مصرف کنید. این سیر می تواند هم جبران کمبود منگنز بدن‌تان را بکند و هم در آن واحد عوامل سفیدی مو را در بدن‌تان کاهش دهد.

 موهای سفید یا خاکستری یک فاجعه می باشد بخصوص برای خانم ها. این یک مسئله ای جهانی و گسترده است، سفیدی مو هنگامی اتفاق می افتد که ملانوسیت، فولیکول اطراف مو مقدار ملانین تولید شده (یا کاملا متوقف شده) را کاهش می دهد. موی سر اساسا از پروتیینی به نام کراتین ساخته شده است و همچنین که مو رشد می کند، ملانوسیت اطراف مو فولیکول را به لایه بیرونی بدنه مو تزریق می کند که در نتیجه رنگ تیره را حاصل می کند. کراتین بدون ملانین خاکستری مایل به زرد می باشد هنگامی که ملانوسیت کاهش پیدا کرد، مو شروع به از دست دادن رنگ خود می کند.

پرسیستنت بیوتی Persistent Beauty

بهترین سوپرفود درمان طبیعی! مکمل غذایی پرسیستنت بیوتی، برگشت رنگدانه های موهای سفید شده را به رنگ قبلی (رنگ اولیه) باز می گرداند و کاملاٌ پیگمنت ها و رنگدانه های مو را فعال نموده و باعث تقویت ریشه مو نیز می گردد. موی سر با بالا رفتن سن و یا بر اثر عوامل موروثی و یا بر اثر عوامل شیمیایی رنگــدانه های مو و همچنین کم بود مواد مغذی جهت فعال کردن پیگمنت ها اصـلی خود را از دست می دهند و تبدیل به رنگ خاکستری و سفید شدن می شوند.

چندین دلیل برای کاهش تولید ملانین وجود دارد؛ برخی از آنها طبیعی هستند برای  نمونه ژنتیک، سن و تغییرات شیمیایی طبیعی درون بدن. عوامل دیگر به دلیل عوامل بیرونی هستند که ممکن است قابل درمان باشند به عنوان نمونه رژیم و استرس. بسیاری از رنگ های شیمیایی مو حاوی آمونیاک که عامل سفیدی صنعتی است و درمدت زمان طولانی به شدت به مو آسیب می رساند. همیشه از مصرف شامپو های پایه شیمیایی خودداری کنید و درعوض از گیاهان استفاده نمایید. آلودگی یکی دیگر از عوامل بیرونی که به سختی قابل اجتناب است. پیشگیری بهتر از درمان است.

استفاده از مواد غذایی و ویتامین های طبیعی برای داشتن موهایی زیبا و سالم

محصولات طبیعی بسیار موثرند، از طبیعت برای کمبود مکمل ها و تقویت سیستم ایمنی بدن استفاده می شود. همیشه بهتر است برای درمان به طبیعت رجوع شود زیرا عوارض جانبی ندارد.

کمبود مواد غذایی و فلزاتی همچون منگنز، روی، تیتانیوم، آهن و مس عوامل اصلی سفید و خاکستری شدن و شکنندگی موها به حساب می آیند. برای داشتن موهایی زیبا و سالم اگر از موهایتان راضی نیستید و تا به حال تمام تلاشتان را کرده اید تا با محصولات مختلف آنها را احیا کنید و هنوز موفق نشده اید، پیشنهاد می کنیم تا این مواد غذایی را مصرف کنید تا موهایتان جان تازه ای بگیرند.

مصرف خوراکی های طبیعی

با در اختیار داشتن فاکتورهای مختلف جهت تغذیه موها از مصرف خوراکی های طبیعی همچون نخود فرنگی، قارچ، آجیل، لوبیا، عدس، گوجه فرنگی، موز و آلو دریغ نکنید، همچنین استفاده از میوه ها و سبزیجات مانند سیب، گلابی، هلو، سیر، پیاز، موسیر، تره و انواع میوه ها و سبزیجاتی که سرشار از فلزات گوناگون خصوصا فلز مس و منگنز که در جلوگیری از سفیدی مو بسیار مؤثر هستند در برنامه غذایی خود بگنجانید.

استفاده از داروهای گیاهی مانند سبوس برنج و گندم، سنبل الطیب، جو در دستور رژیم غذایی نیز در حفظ رنگ مو و کاهش موهای سفید مؤثر است.