Golshafa Health Magazine
خانه » گیاهان دارویی » سنجد تلخ یا خولان – نام علمی :hippophae

سنجد تلخ یا خولان – نام علمی :hippophae

سنجد تلخ یا خولان-Hippophae-buckthorn

سنجد تلخ یا خولان

اسم انگلیسی:buckthorn
محافظ کبد و جلوگیری از اختلالات کبدیCC14
پوست درخت سنجد تلخ یک ماده شیمیایی دارویی مهم به نام تتراهیدروآرمور – متیل – N استخراج می‌شود. از برگ درخت سنجد آلکانویید استخراج می‌شود که در صنایع داروسازی و آرایشی و عطرسازی بکار می‌رود.
تتراکلرید کربن یکی از عوامل اصلی در ایجاد صدمات کبدی است، برگ سنجد تلخ با داشتن خواص حفاظتی بهترین درمان برای اختلالات کبدی است. سنجد تلخ به علت داشتن خاصیت ضد کلسترول اهمیت به سزایی دارد همچنین برگ این گیاه سرشار از انواع آنتی اکسیدان ها بوده که برای جلوگیری از اختلالات کبدی مفید است. سنجد تلخ که سرشار از ویتامین C، E، فلاونویدها و اسیدهای چرب ضروری است همچنین از برگ این گیاه به عنوان جوشانده برای درمان ناراحتی های کبد استفاده می شود.
برگ سنجد تلخ از تتراکلوراید کربن (CC14)  که یکی از عوامل اصلی در ایجاد صدمات کبدی است جلوگیری می کند و با داشتن خواص حفاظتی بهترین درمان برای این اختلال است.

شکوفه های بهاری
عرق شکوفه سنجد تلخ، ضد نفخ مؤثرى براى معده مى باشد. میوه سنجد تلخ عضله ساز بوده و پوکی استخوان را درمان و کمک زیادی در ترمیم شکستگی استخوان ها دارد .ضعف بنیه را درمان می کند
پوست را تقویت کرده و لکه های سفید پوست را با روغن هسته سنجد درمان کنید.
عرق سنجد تلخ کلیه ها را گرم نگه داشته و مانع از تکرر ادرار مى شود.

عرق گل سنجد تلخ باز کننده گرفتگی بینی و آلرژی است مصرف عرق آن سر درد را برطرف می کند
شستشوی سر با عرق سنجد تلخ تسکین دهنده سر دردهاى مزمن است و گوشت میوه و کوبیده برگ آن چرک زخم ها را از بین مى برد. چکاندن آب جوشانده ى برگ در گوش درد و رطوبت آنرا درمان مى کند. عرق گرفته شده از برگ ها حالت تهوع دوران بارداری را رفع می کند. روغن هسته التهاب و درد های استخوانی را رفع می کند و عفونت های استخوانی را درمان می کند داروی موثر برای ترک و عفونت های برونشید است و دفع کننده کرم معده می باشد.
شیره گل سنجد تلخ برای قطع تب های مهلک و خطرناک استفاده می شود. میوه سنجد ضد تهوع و صفرابر نیز می باشد و مصرف خام آن برای بند آوردن اسهال و درد های شکمی و دل پیچه اثر دارویی قوی دارد.

سنجد تلخ یا خولان-Hippophae-buckthorn