Golshafa Health Magazine
خانه » گیاهان دارویی » رازیانه – نام علمی: Foeniculum vulgare

رازیانه – نام علمی: Foeniculum vulgare

گیاه رازیانه

رازیانه Foeniculum vulgare

مشخصات ظاهری:

گیاه علفی، معطر، به ارتفاع ۱ تا ۲ متر و دارای برگ هائی با پهنک منقسم به قطعات نازک و نخی شکل است. به حالت وحشی، به صورت گیاهی چند ساله است ولی اگر پرورش یابد دارای وضع دو ساله می شود.

پراکندگی آن به صورتی است که بر اثر کشت مداوم، تدریجا حالت خودرو یا نیمه وحشی پیدا نموده و در وسعت های پهناوری از اروپا مخصوصا منطقه مدیترانه تا آسیا و ایران نفوذ یافته است. بر روی شاخه های منشعب آن خطوط طولی مشخص دیده می شود. دمبرگ برگ های آن نیز در فاصله معینی از ساقه، حالت غلاف مانند پیدا میکند.

ظاهر کلی آن از نظر نوع برگ، بی شباهت به شوید نیست، ولی بوی معطر و مطبوع و ساقه مرتفع و ریشه ضخیم به سهولت از شوید متمایز می شود. گل های آن زرد و مجتمع به صورت چتر مرکب است. چترهای آن بلند و دارای پایه های نامساوی است به طوری که به ۱۵ عدد می رسد. میوه آن کوچک به طول ۶ تا ۱۲ و عرض ۲ تا ۴ میلی متر و دارای بوی معطر است.

قسمت مورد استفاده رازیانه ، ریشه ، برگ ، میوه آن است ولی معمولا کلیه قسمت های گیاه مورد استفاده قرار می گیرد.

ریشه رازیانه: ضخیم، دوکی شکل به رنگ مایل به سفید و دارای بوی معطر و مطبوع است.

برگ رازیانه: معمولا به حالت سبز و پس از نمو کامل از گیاه می چینند و به همان حالت مصرف می شود.

میوه رازیانه (دانه):

ظاهری باریک، دراز و استوانه ای دارد ابعاد آن بر حسب محل رویش گیاه متفاوت است. سطح آن بی کرک، شیار دار، به رنگ سبز روشن و گاهی زرد روشن است. دومریکاپ ( نیمه فندقه ) آن، ارتباط کم با هم دارند. طعم آن معطر، کم و بیش شیرین و بوی آن ملایم و به حالت تازه نا پسند است.

ترکیبات شیمیایی: میوه رازیانه دارای ۱۰ تا ۱۲ درصد ماده روغنی است که آن هم در لپه های دانه ذخیره گردیده است .به علاوه شامل کمی ماده قندی ، موسیلاژ ، و اسانس به مقدار ۴ تا ۶ درصد می باشد. روغن حاصل از میوه رازیانه، حالت روان، رنگ سبز تیره و بوی مخصوص رازیانه را دارد. روغن حاصل از میوه رازیانه اسید پالمتیک (۴درصد) و اسید اولئیک (۲۲درصد) اسید لینولئیک (۱۴درصد) و اسید پتروسه لینیک (۶۰ درصد) است.

خواص درمانی:

ریشه رازیانه: اثر مدر قوی دارد. اوره و اسید اوریک را دفع می کند و اشتها آور و قاعده آور است. به علت مدر بودن در موارد کمی دفع ادرار سنگ کلیه ، نفریت مصرف می شود و از ریشه آن و ۴ گیاه دیگر به نامهای Ache، مارچوبه، جعفری و petit houx شربت مدر به نام شربت پنج گیاه تهیه می گردد.

برگ رازیانه: اگر به مقادیر زیاد مصرف شود قاعده آور است.

میوه رازیانه: نیرو دهنده و مقوی معده ، اشتها آور، آرام کننده، قاعده آور، و زیاد کننده ترشحات شیر و باد شکن در استعمال خارجی، جوشانده های آن به صورت غرغره، اثرات خوب در دفع درد گلو و گرفتگی صدا دارد.

لوسیون ها یا جوشانده و یا تنطور رقیق شده آن با آب مقطر و حتی بخاراتی که از جوشانده آن متصاعد می شود، اثر مفید در رفع ورم ملتحمه چشم دارد.

روش طبیعی برای رفع موهای زائد صورت با کرم فیس آپ

Face-up صد در صد طبیعی جهت از بین بردن موهای زاید صورت و  فاقد هرگونه ترکیب شیمیایی بوده،  این محصول سرشار از عصاره گیاهان دارویی است که  دارای خواص معجزه آسایی در زیبایی و لطافت پوست صورت می باشد.

 

 

کرم گیاهی رازیانه

روش طبیعی برای رفع موهای زاید صورت با کرم گیاهی فیس آپ

کرم فیس آپ ( رفع موهای زائد صورت )

کرم گیاهی فیس آپ (Face-up) جلوگیری از رشد مجدد موهای زاید و بر طرف کننده چین و چروک، ویتامینه، مرطوب کننده و روشن کننده، ضد کک و مک پوست صورت می باشد.  اطلاعات بیشتر…