Golshafa Health Magazine
خانه » گیاهان دارویی » گندم – نام علمی: Triticum aestivum

گندم – نام علمی: Triticum aestivum

گندم

گندم Triticum aestivum

مشخصات گیاه: گندم ها گیاهانی یک ساله و دارای سنبلک های عاری از پایه بر روی محور گل آذین اند. دو گونه T.aestivum T.monococcum, سر دسته گندم های زراعتی را تشکیل می دهند. گندم ها از نظر صفات فیزیکی و مشخصات آرد به سه دسته تقسیم کرده اند: گندم های سخت، گندم های نیمه سخت، گندم های ترد یا سفید.

ترکیبات شیمیایی:

مواد متشکله گندم بر حسب انواع نژاد های آن تفاوت دارد ولی به طور متوسط مقادیر زیر برای صد قسمت گندم تعیین شده است:

آب به مقدار ۶۵/۱۳ درصد. سلولز ۵۳/۲، آمیدون و دکسترین ۱۷/۶۶، مواد قندی ۴۵/ ، مواد معدنی ۸۵/۱، مواد ازته ۸۵/۱۲ و مواد چرب ۷۵/۱ درصد.

رویان گندم: رنگ مایل به زرد دارد. به بزرگی سر سنجاق و به وزن حدود ۱ میلی گرم می رسد. جای آن در قاعده دانه گندم به حالت فشرده است. و دارای مواد غذائی فراوان، ویتامین ها و عناصر معدنی مختلف است. در ترکیب آن ۷۵/۴۰ درصد از مواد پروتیدی، ۱۳ درصد آمیدون، ۱۲ درصد مواد چرب، ۵/۱۱ درصد از پنتوزان ها و ۰۷/۴ درصد قند احیا کننده و ۵۰/۲ درصد سلولز یافت می شود.

مواد چرب آن دارای فسفر، لسیتین و فیتوسترین است. از جوانه گندم روغنی استخراج میکنند که روغن جوانه گندم نام دارد.

ویتامین های جوانه گندم عبارتند از  B , E , D , A است و از همین نظر که مصرف دانه گندم خام حامل رویان است و در آب سرد قرار گرفته باشد برای حفظ سلامتی و ایجاد مقاومت در مقابل بیماری ها توصیه کرده اند.

جوانه گندم:

سرچشمه شگفت انگیز سرشار از ویتامین های B5, B3, B2, B1, B, D, E, A,  (عامل ضد سفیدی موی سر) B6، انیوزتیول، ئیدرات کربن، کولین، کلسیم، آهن، پروتئین می باشد. اهمیت جوانه گندم تا حدی است که اگر شخص ۴۰ ساله را جوان نکند می تواند او را از پیری زودرس و فشارخون در امان نگه دارد.

خواص و مصرف آن:

می توانید با شیر یا آبمیوه جهت تقویت عمومی بدن و ضعف بعد از بیماری، ملین، اشتهاآور، مقوی مادران شیرده، تقویت ازدیاد قوه باه، جلوگیری از ریزش موی سر
دستور مصرف:
یک قاشق غذاخوری پودر جوانه گندم
یک قاشق مرباخوری عسل طبیعی
یک قاشق چای خوری کاکائو
یک فنجان شیر داغ
همراه یک عدد زرده تخم مرغ خوب هم زده صبح ها با صبحانه میل نمایید.

ماسک:

ماسک آن جهت تقویت و شفافیت پوست صورت، ویتامینه
دستور مصرف: قبل از مصرف، صورت را با آب ولرم همراه با صابون گیاهی شستشو داده و خوب با حوله تمیز خشک نموده و بعد حدود یک قاشق غذاخوری جوانه گندم را با ماست شیرین یا آبمیوه مانند آب خیار، هلو مخلوط کرده تا خمیر شود و روی پوست صورت ماسک گذاشته بعد از حدود ۲۰ دقیقه با آب ولرم بشویید تا صورت شما همیشه شفاف و جوان بماند.

کرم استیووم ویتانوم (Vitanum Aestivum)

کرم استیووم تهیه شده از گیاه Triticum aestivum (گندم)، Amygdalus communis (روغن بادام) و مواد آلبومینوئیدی، گندم به عنوان یک منبع طبیعی قابل دسترس، دارای مجموعه سرشاری از مولکول های ساده و ماکرو مولکول های فعال بیولوژیکی نظیر پروئین ها، گلیکوزید ها، لیپید ها، ویتامین های A ,E ,D ,B1 ,B2 ,B6  و املاح است که می تواند نقش ارزشمندی در زمینه های آرایشی بهداشتی داشته باشد. امروزه مصرف مواد مؤثره گندم درصنایع آرایشی و بهداشتی رو به افزایش است زیرا فرمولاتورها بر این باورند که به کارگیری صحیح ترکیبات گیاهی، خصوصا گندم  به صورت موضعی در حفظ و نگهداری بافت طبیعی پوست و مو بسیار اثر بخش است. اطلاعات بیشتر…

کرم جوانه گندم