Golshafa Health Magazine
خانه » گیاهان دارویی » گل همیشه بهار – نام علمی: Calendula Officinalis

گل همیشه بهار – نام علمی: Calendula Officinalis

گل همیشه بهار Calendula Officinalis

گل همیشه بهار Calendula Officinalis

منشا مدیترانه و غرب آسیا

مشخصات ظاهری:

Calendula Officinalis دارای ساقه ای به طول ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر، برگ های ساده، بیضوی و دراز، پوشیده از کرک با کناره های موجدار و به رنگ سبز مایل به قهوه ای روشن دارد. بر روی ساقه منشعب آن، کاپیتول های درشت و زیبا ظاهر می گردد که به تناسب گرما و رطوبت محیط زندگی، به طور منظم صبح ها در فاصله ساعت ۹ تا ۱۰ شکفته و بعدازظهر جمع می گردد. کاپیتول های آن دارای ۲ نوع گل است یکی لوله ای و دیگر زبانه ای به رنگ زرد مایل به نارنجی و واقع در حاشیه نهنج است. ریشه مخروطی دارد.

گلچه های زبانه ای روی محورهای دایره ای متحدالمرکز که تعداد آنها ۸-۴ یا بیشتر است. میوه فندقه و قهوه ای رنگ و سطح ناصاف. وزن هزار دانه ۱۲-۸ گرم.

ترکیبات شیمیایی:

گل همیشه بهار Calendula Officinalis دارای نوعی ماده تلخ، اسیدهای آلی، زرین، ماده ای به نام کالاندولین، به مقدار ۳ درصد، صمغ، لعاب، آلبومن،۰۲/۰ درصد اسانس، یک ساپونین و یک ماده رنگی زرد است. ریشه اش انسولین دارد. سابونین موجود در گیاه بر اثر هیدرولیز ، تجزیه و موادی نظیر اسید اولئانولیک Oleanolic acidو یک ماده تلخ کاله دین Caledine حاصل می شود.

گلبرگ های آن دارای استیگماسترول Stigmasterol، سیستوسترول Cistosterol، کلسترول، اسید های مختلف، فارادیول Faradiol و آرنیدول Arnidol است.

پیگمان های آن دارای بتا – کاروتن، لیکوپن، ساپونین، فیتوسترول rubinanthine ,violananthine است.

به علاوه در گیاه تازه اسید سالیسلیک به مقدار ۳% میلی گرم در کیلو گرم یافت می شود. کالاندولین ماده ای است تلخ که در مجاورت آب حالت ژلاتینی پیدا می کند.

اسیداولئانولیک Ac.oleanolique به فرمول C30H48O3 و به وزن مولکولی ۷۱/۴۵۶ تاریخ دقیق استفاده از گل همیشه بهار مشخص نیست زیرا مدت ها آن را با گیاهان دیگر و انواعی از Caltha اشتباه می نمودند. بذر همیشه بهار حاوی روغن است و چنانکه روغن تحت فشار سرد استخراج گردد تاثیر ضد تورم خواهد داشت.

خواص درمانی:

گل همیشه بهار دارای خاصیت معرق با اثر قوی، تصفیه کننده خون، قاعده آور و التیام دهنده است. و از آن به عنوان نیرو دهنده، ضد تشنج و رفع قی استفاده به عمل می آید.

اثر قاعده آور آن مخصوصا در مبتلایان به ضعف اعصاب و کم خونی قطعی است. اختلالات کبدی و زردی نیز با گل همیشه بهار از بین می رود زیرا دارای اثر قطعی بر روی کبد و ترشحات صفرا است. ضمنا اثر کم کننده فشار خون به علت اتساع عروق سطحی دارد و برای رفع التهاب و زخم معده و دستگاه گوارش و در استعمال خارج اثر دادن آن بر روی زخم های سطحی بدن، سوختگی ها، سرمازدگی ها، دانه های جلدی، impetigo، اگزما، التهاب و تورم غدد پستان و کانگلیون های لنفاوی را نیز رفع می کند.

تنطور گل همیشه بهار، اثر التیام دهنده و معالج به روی زخم ها دارد و مانع از التهاب و چرکین شدن آنها می شود و برای جلوگیری از تجزیه شدن خون سرطانی است به علاوه در مبتلایان به سرطان که عضو بیمار قابل جراحی نباشد و برای رفع جوشهای صورت، کورک، پینه بستن دست یا پا، میخچه و زگیل و درمان بواسیر و اگزمای معقر. کاپیتول های همیشه بهار، اثر نرم کننده و حفاظت پوست های کم مقاومت و حساس را دارد.

کرم کالاندولا ویتانوم (Vitanum Calendula)

کرم کالاندولا  (دور چشم) تهیه شده از گیاه Calendula officinalis و مواد موثره جلبک های دریایی.

پوست اطراف چشم بسیار حساس است و از سن ۲۵ سالگی خطوط ناشی از خنده در اطراف چشم و لب ایجاد می شود این خطوط به تدریج در اثر استرس، اشعه خورشید و آلودگی های محیط به چروک دور چشم تبدیل می شوند.  اطلاعات بیشتر…

کرم دور چشم ویتانوم

این محصول ویتامینه با فرمولاسیون پیشرفته خود حاوی ویتامین E، کلاژن دریایی و عصاره بیوهیالورنیک و کالاندولا می باشد. با عملکرد فوق العاده قوی موجب تقویت بافت پوست و افزایش رطوبت و چربی دور چشم شده، از ایجاد چروک و پف زیر چشم جلوگیری می کند و شادابی و لطافت این ناحیه را به ارمغان می آورد. ویتانوم ضد التهاب، ضد عفونی کننده و نرم کننده پوست های خشک است.