Golshafa Health Magazine
خانه » زیبایی و آرایشی » مراقبت از پوست » نقش ویتامین‌ ها در سلامت پوست و مو

نقش ویتامین‌ ها در سلامت پوست و مو

نقش ویتامین‌ ها در سلامت پوست و مو

تاثیر ویتامین‌ های طبیعی بر زیبایی پوست و مو

مصرف میوه ها و سبزیجات پوست را زیباتر و سالم می ‌کند که به دلیل داشتن ویتامین‌ هایی طبیعی موجود در آنها است. از این دسته می توان به ویتامین های A, D, E, C و ویتامین های گروه B اشاره کرد.

ویتامین ‌های موجود در میوه و سبزیجات ترکیبات ارگانیکی هستند که از نظر بیولوژیکی فعال و برای فعالیت‌ های فیزیولوژیکی بدن ضروری هستند. ویتامین ‌ها به عنوان کوآنزیم متابولیکی نقش حیاتی در رشد و عملکرد طبیعی بافت ‌ها دارند. کمبود یا زیادی ویتامین ‌ها در بدن می ‌تواند منشأ بسیاری از مشکلات پوستی شود. البته مصرف بیش از اندازه ویتامین ‌ها فقط در گروه ویتامین‌ های محلول در چربی یعنی ویتامین A، E، D و K ممکن است رخ دهد و در ویتامین ‌های محلول در آب یعنی ویتامین C، B مشاهده نمی‌ شود.

مصرف روزانه میوه ها و سبزیجات مثل انگور، انجیر، پرتقال، گریپ‌فروت، خیار، تمشک، شاه‌توت، توت‌فرنگی، آلبالو و گیلاس، اسفناج، کاهو، هویج، کدو، گوجه فرنگی و انواع فلفل و … برای زیبایی پوست و مو بسیار مفید بوده و لطافت و زیبایی پوست شما را تضمین می‌کنند. می توانید در فصول مختلف از تنوع این میوه ها و سبزیجات استفاده بهینه را ببرید تا پوستی شاداب و رضایت بخش داشته باشید.

دلیل استفاده از میوه ها و سبزیجات برای زیبایی پوست

گذر زمان، آلودگی هوا، آسیب‌های خورشید، لطافت و درخشندگی پوست را پیر، خسته و کدر می کند و همچنین این رویداد موجب می شود که پوست حالت نرمی و انعطاف خود را از دست بدهد و باعث پیدایش خال‌ها و لکه‌های رنگی شوند و بسیار ناخوشایند است. به علاوه پوست نسبت به آسیبهای دیگر مانند نور آفتاب بسیار آسیب پذیر تر است و این خود یکی از علل عمده ی پیری پوست می باشد. برای مقابله با این آسیب‌ها و صاف و مرطوب و زیبا نگه داشتن پوست، میوه‌ها بهترین گزینه محسوب می‌شوند. هر نوع پوست نیازهای مخصوص به خود را دارد و میوه و سبزیجات اگر درست انتخاب و مصرف شوند می‌توانند به این نیازها پاسخ دهند.

ویتامین‌ های طبیعی

ویتامین A یک ویتامین محلول در چربی است که عمدتا در چربی ‌های حیوانی، شیر و کبد و با مقدار کمتر در برگ سبزیجات سبز و مقدار بیشتر در هویج یافت می‌ شود. مهم‌ ترین نقش ویتامینA در پوست، نرمال کردن عملکرد اپیدرم پوست است به نحوی که کمبود آن می ‌تواند باعث خشکی و زبری پوست شود.

ویتامینD در روغن‌ زیتون، روغن‌ نارگیل، خرما و انگبین‌ها که سرشار از ویتامین دی ( شیر‌خشت، ترنجبین و بید‌خشت) و غیره یافت می‌شود که دارای ویتامین‌های لازم برای بدن هستند و همچنین یکی از بهترین منابع اخذ ویتامین D همان تابش نور آفتاب است که باعث تنظیم متابولیسم کلسیم و  فسفر شده و در پوست به دنبال تابش اشعه ماورای‌ بنفش خورشید نیز ساخته می‌ شود. بنابراین به کسانی که آفتاب کافی به پوست‌ شان نمی‌ رسد به علت استفاده از پوشش کامل بدن و همزمان استفاده از ضد آفتاب‌ ها، توصیه می ‌شود که ویتامین D را به صورت مکمل غذایی دریافت کنند.

ویتامین‌E که در روغن‌ های گیاهی و مغزها (آجیل) یافت می ‌شود، یک آنتی ‌آکسیدان قوی است و در ترمیم زخم ‌ها و حفاظت پوست در مقابل آفتاب و جلوگیری از پیری زودرس پوست نقش مهمی دارد.

 ویتامین C اسید آسکوربیک یک ویتامین محلول در آب است که به وفور در میوه‌ و سبزی ‌ها یافت می‌ شود و نقش مهمی در تشکیل کلاژن و جذب آهن، متابولیسم اسیدفولیک و عملکرد صحیح گلبول ‌های سفید ایفا می‌ کند. این ویتامین به عنوان یک آنتی ‌اکسیدان قوی نقش مهمی در جلوگیری از پیری زودرس پوست و مقاومت بیشتر پوست در مقابل نور خورشید دارد و مصرف موضعی آن باعث روشن ‌تر شدن پوست می‌ شود.

 ویتامین ‌های گروهB  از جمله ویتامین ‌های محلول در آب و شامل ۸ ویتامین ضروری برای فعالیت بدن هستند. کمبود آن ها در سوء تغذیه شدید و در مواردی که کمبود روی و کمبود اسیدهای چرب ضروری وجود دارد، دیده می ‌شود.