Golshafa Health Magazine
خانه » بهداشت و سلامت » سلامت زنان » عوارض شل شدگی و گشادی واژن

عوارض شل شدگی و گشادی واژن

اجازه ندهید بعضی از مشکلات مانند ناتوانی واژن سبک زندگیتان را تغییر دهد. همیشه راهی وجود دارد و برای درمان آن را دنبال کنید، ۷۴ درصد از خانم ها به دلایلی مشکلات واژن را بطور روزمره تجربه می کنند زمانی که کارکرد این عضلات مختل می شود و بعبارتی ممانعت شدید غیر ارادی ایجاد می کند به نحوی که فرد دچار اختلال در کارکرد فیزیولوژی طبیعی می شود و این موضوع می تواند باعث ریزش ادرار و همچنین در هنگام عطسه، خنده، یا حرکات دیگر ممکن است دچار ریزش (چکش) ادرار شود. خیلی از خانم ها که احساس می‌کنند واژن آنها دچار کشیدگی و گشادی شده، اذعان دارند که دچار ریزش ادرار هم هستند، خصوصاٌ در زمان ‌هایی که می‌خندند یا قلقلک می‌شوند و یا عطسه می‌کنند. متاسفانه این امر باعث نگرانی آنها می شود و مشخصاٌ زمانیکه چندین بار زایمان کرده باشند. در نتیجه این کاملاٌ منطقی می باشد و باید پذیرفت که این تغییرات ناخواسته به هر ترتیب جزئی از زندگی هر فرد محسوب می‌شود و کاملاٌ هم طبیعی است.

عوارض شل شدگی و گشادی واژن

این موضوع در دهه چهارم عمر ۳۰-۴۰ سالگی همزمان با کاهش تولید و یا کمتر شدن اثر هورمون هاى استروژن (در دوره یائسگی تولید استروژن ‌ها در بدن کم شده و باعث بروز یک سری علایم در خانم ‌های یائسه می‌شود) و پروژسترون (نقش مهمی در چرخه قاعدگی زنان و توانایی آنها در باروری دارد. بنابراین عدم تولید کافی این هورمون در خانم ها می تواند به مشکلات جدی منجر شود)، تونیسیته بافت هاى داخلى و خارجى تناسلى کم شده و شروع شل شدگى واژن و کاهش حجم در لبهاى خارجى تناسلى خواهد بود. گشادی و شل شدگی واژن حتی در بانوانى که زایمان طبیعی را هم تجربه نکرده اند و یا حتى افرادی که بارورى نداشته اند هم اتفاق مى افتد. همین مسئله شل شدگى واژن در زندگى زناشویی بسیارى از بانوان ایجاد اختلال کرده و بطور غیر مستقیم ریشه انبوهى از مشکلات اجتماعى و خانوادگى مى باشد.

در مطالعات انجام شده ۵۰% خانم ها پس از یائسگى دچار سوزش و خشکى واژن، عفونت هاى ادرارى و درد در هنگام نزدیکى هستند و در کل کیفیت زندگى در آنان پایین تر است. بعضی از درمان های خانگی و گیاهی می تواند خارش و سوزش ناحیه واژن را که ناشى از خشکى آن است برطرف کند، بطور مثال گیاه Honeysuckle که تحت عنوان یاسمن زرد یا جین یان هوآ شناخته می شود. این گیاه دارویی در طب سنتی چین برای تسکین التهاب، از بین بردن باکتری های مضر بدن، سمزدایی جریان خون استفاده می شده است. یاسمن زرد جریان خون را در واژن تحریک و فعال می کند. همچنین این گیاه خاصیت شدید ضد ویروسی، ضد باکتری، ضد التهاب دارد و این گیاه بدلیل خاصیت سفت کنندگی بافت ها برای تنگ کردن واژن استفاده می شود.