Golshafa Health Magazine
خانه » گردشگری » جاذبه های گردشگری ایران » دامنه‌های کوه آریا

دامنه‌های کوه آریا

دامنه‌های کوه آریا با برخورداری از جاذبه‌های طبیعی متنوع و منحصر به‌فرد نظیر کوه، آبشار، رود، چشمه های آبگرم‌ و باغستان‌های سنتی سرسبز با تنوع میوه ها در شرق ایران جنوب غربی استان خراسان رضوی در حدود ۲۴۰ کیلومتری شهر مشهد و در فاصله ۴۲ کیلومتری شمال شهرستان کاشمر در بخش کوهسرخ شهر ریوش، مرکزی رشته کوه آریا در موقعیت جغرافیایی شمال روستای زیبای تاریخی طرق با ارتفاع ۲۳۱۴ متر از سطح دریا که بلندترین قله ی آتشفشان غیرفعال این منطقه در حال حاضر است. رشته کوه آریا در ۱۰۰ کیلومتری جنوب نیشابور در ارتفاعات جنوبی بینالود واقع شده که دارای زمستان های سرد و تابستان های خنک می باشد، از ناحیه غرب به سبزوار نیز راه دارد که بومیان منطقه درگذشته به این رشته ‌کوه «آتشان» می نامیده اند.

دامنه‌های کوه آریا

دامنه‌های کوه آریا

دامنه‌های کوه آریا دارای تنوع زیستی بسیار زیادی از گونه‌های گیاهی به ویژه گیاهان دارویی، انواع درختان و درختچه ها، گونه‌های متفاوت جانوری و پرندگان است که در تمامی اراضی آن پراکنده هستند. طبیعت بکر دامنه های آریا یک بهشت طبیعتی است، به سبب وجود انبوهی از گیاهان، چمنزارها، گلزارها، داشتن مراتع بسیار زیبایی از انواع گونه نادر گیاهی، همچنین با برخورداری از جاذبه‌های طبیعی در میان رشته ‌کوه‌های گوناگون دامنه‌های کوه آریا وجود زیباترین تفرجگاه ها، چشمه های آبگرم طبیعی در بخش جنوبی و دامنه های کوه سیاه و باغدشت، رودخانه‌ها، دره‌ها و چشمه های متعددی در حال جریان قرار دارند. اگر قصد سفر ماجراجویانه دارید! می توانید دامنه های کوه آریا را تجربه کنید.

قدمت دامنه‌های کوه آریا

دامنه های کوه آریا در گذشته به دلیل تنوع آب و هوایی، وجود آب فراوان، تنوع زیستی جانوری، پوشش گوناگونی بسیاری از گونه های گیاهی به ویژه گیاهان دارویی، انواع درختان و درختچه ها، جنگل ها و از چمنزارهای چشمگیری برخوردار و مورد توجه خاصی بوده است. مطالعات منطقه ای نشان میدهد، که ساکنین این منطقه به چند هزار سال قبل برمیگردد، و از رونق اقتصادی خوبی برخوردار بوده، راه قدیم شهرهای جنوبی خراسان به تهران از این منطقه می‌گذشته، امروزه توانسته گردشگران زیادی را در تمام فصول سال به خود اختصاص دهد. اگر قصد گشتن در طبیعت بکر و سفر هیجان انگیزی را دارید می توانید دامنه‌های کوه آریا را بعنوان مقصد نهایی تفریح در یکی از روزهای اردیبهشت انتخاب کنید،

ویژگی های دامنه‌های کوه آریا

دامنه‌های کوه آریا با داشتن پوشش گیاهی و دره‌های سرسبز با هوای خنک، پوشش گیاهی پایدار، چشمه ‌سارهای پرآب، در پناه قله‌های پر برف تا دشت‌های حاصلخیز وسیع را می‌توان مشاهده کرد. این گوناگونی در اقلیم و ساخت‌های طبیعی، سبب شده است که در این مناطق انواع گونه های مختلف گون، کما، دِرمَنه، کلاه میرحسن، چوبک، اشنیان، اسپرس، نوروزک، ملیس، لاواند، آنخ، آویشن، زیره، آنقوزه، باریجه، ارس، بنه، گز، تمشک، زرشک وحشی و… رویش پیدا کنند. متأسفانه برخی از این گونه‌های متنوع گیاهی که دارای ارزش غذایی و دارویی هستند در خطر انقراض و نابودی قرار گرفته‌اند. و انواع گیاهان سردسیری همچون گیاه ریواس یا ریوند پرورش می یابد، محصولات مختلفی از جمله گندم، زعفران در مزارع آن در حجم زیاد قابل کشت است.

ماجراجویی در دامنه های کوه آریا

شاید شما هم دلتان لک زده که حداقل برای یک بار هم که شده سفری با رنگ و بوی ماجراجویی را امتحان کنید. گردشگری ماجراجویانه و تصمیم گیری مقصد سفر می توانید یک تجربه فراموش نشدنی برای کاوش تجربیات جدید قدم زدن در بیابان های بی انتها، پرواز کردن، صعود به قله های مرتفع و دامنه های پرشیب، طبیعت گردی، امتحان کردن غذاهای گوناگون، گشتن در قله های معروف کوه آریا، کوه باغدشت، کوه سیاه و غیره، گشت و گذار در مسیر رودخانه «نابای» و اطراف روستای زیبای تاریخی طرق با موقعیتی خاص در منطقه که با داشتن بسیاری از چشمه‌های آب معدنی، تفرجگاه‌های و چشمه سارهای روان در حاشیه رودخانه ها که موجب ایجاد جذابترین و شگفت انگیزترین جاذبه های گردشگری آن شده با چشم اندازهایی زیبا و دیدنی،

همه چیز برای سلامت و زیبای در سفر

طبیعت‌گردی و ماجراجویی، یکی از محبوب ترین سرگرمی و فعالیت هایی که امروزه گردشگران علاقه بیشتری به آن نشان می دهند، طبیعت گردی است. این اصطلاح به فعالیتی گفته می شود و شاید ورزش دوست داشتنی که طی آن شما به گشت و گذار در طبیعت برای چند ساعت، یک روز و یا چند روز می پردازید. طبیعت گردی درجات سختی مختلفی دارد که برای آن نیاز به توانایی بدنی متفاوتی دارید. در این سفرها ممکن است. در طول سفر خود از یک منطقه سرد به یک منطقه گرم بروند و یا برعکس آن، سلامت بدن، پوست و موی افراد چندان بی خطر نیستند. اما سلامت و زیبا ماندن در طول این تجربه های هیجان انگیز، مسئله‌ای است که هر گردشگر و مسافری با آن روبرو است.

محبوب ترین محصولات مراقبتی

برای حفظ زیبای و سلامت در یک سفر خوب و ایده‌آل بهتر است از قبل برنامه‌ریزی ‌کنید. به ویژه برای افرادی که به سلامت و ظاهر زیبا و پسندیده، اهمیت زیادی قائل هستند. می توانید محبوب ترین محصولات تخصصی مراقبت از بدن، مراقبت از پوست و مو را در لاکچری مارکت گل شفا دنبال کنید و در طول سفر با خود به همراه داشته باشید.

هپی لایف افزایش قدرت جسمانی

مکمل هپی لایف الکسیر با خاصیت انرژی زایی خود در درمان مشکلات ضعف عمومی بدن و خستگی مفرط جسمی بسیار موثر بوده و به خصوص در افرادی از قبیل ورزشکاران که فعالیت روزانه بیشتری دارند موجب افزایش قوای جسمی و توانایی فعالیت فیزیکی آنها می گردد. هپی لایف الکسیر یک محصول صد در صد طبیعی و مقوی غرایز جنسی محسوب شده که به عنوان پادشاه تقویت کننده جنسی طبیعی آقایان در نظر گرفته می شود که باعث افزایش سایز، توان و استقامت جنسی در آن ها شده.   => برای اطلاعات بیشتر و خرید محصول روی لینک هپی لایف الکسیر کلیک کنید.

متفاوت از آنچه تا به حال دیده اید

برگشت رنگدانه های موهای سفید شده (به رنگ اولیه) پرسیستنت بیوتی موهای سفید شده را به رنگ قبلی باز می گرداند و کاملاٌ پیگمنت ها و رنگدانه های مو را فعال نموده و باعث تقویت ریشه مو نیز می گردد. موی سر با بالا رفتن سن و یا بر اثر عوامل موروثی و یا بر اثر عوامل شیمیایی رنگــدانه های مو و همچنین کم بود مواد مغذی جهت فعال کردن پیگمنت ها اصـلی خود را ازدست می دهند و تبدیل به رنگ خاکستری و سفید شدن می شوند.   => برای اطلاعات بیشتر و خرید محصول روی لینک پرسیستنت بیوتی کلیک کنید.

چگونه سفر هیجان انگیز و متفاوت داشته باشیم؟

بسیاری از انسان ها دوست دارند به مکان های عجیب و غریب و هیجان انگیز سفر کنند. به کاوش و گشت و گذار بپردازند. اگر قصد گشتن در طبیعت بکر و سفر هیجان انگیزی را دارید می توانید دامنه‌های کوه آریا را بعنوان مقصد نهایی تفریح در یکی از روزهای اردیبهشت انتخاب کنید، بخصوص مناطق جنوبی آن که یکی از مناطق گردشگری این منطقه است. وجود تفرجگاه های با شرایط خاص در منطقه، پوشش بسیار زیادی گونه‌های گیاهی، انواع درختان کهنسال گردو، جمع آوری ریواس و دمنوش های گیاهی که تجربه سفر شما را متفاوت تر از همیشه خواهد کرد. اقامت در اقامتگاه بوم گردی چشمه نقره با شب نشینی هایی و غرق شدن در صدای طبیعت، آواز پرندگان و جیرجیرک ها که می تواند خاطره انگیز و جالب باشد.

چشمه‌های آب گرم طبیعی

چشمه‌های آب گرم طبیعی دامنه‌های کوه آریا یکی از مواردی که می تواند دامنه‌های کوه آریا را در لیست مقاصد گردشگری جذاب قرار بدهند چشمه‌های آب گرم طبیعی این منطقه است که در برخی از مناطق آن وجود دارند و بدون آنکه تجهیزاتی در آن به کار رفته باشد می توان از آن ها بهره برد و نهایت لذت را در دل طبیعت ببرید. البته به غیر از تفریح، چشمه های آب گرم دارای خاصیت های درمانی هم هستند که می توانند به سلامت افراد کمک کنند. چرا که این چشمه‌های آب گرم طبیعی دارای ویژگی هایی مثل تحریک فعالیت‌های مختلف بدن، درمان بیماری تنفسی، روماتیسمی، بیماری‌های پوستی، بیماری‌های زنان و تورم موضعی، تسکین اعصاب، تنظیم فشار خون، درمان دردهای مفصلی و بهبود دردهای کلیه دارند.

رودخانه دائمی دامنه‌های کوه آریا

طولانی ترین رودخانه دائمی دامنه‌های کوه آریا معروف به «رودخانه نابای» که بیش از ۴۵ کیلومتر طول دارد، این رودخانه در بخش جنوبی رشته کوه آریا واقع شده و از وجود آبراهه‌های مختلف به صورت سیلاب بهاره از دامنه‌های شمال شرقی سرچشمه گرفته، میزبان این رود زیبا و طویل از جمله شهر ریوش، دهستان طرق هستند. و از مسیر روستای قراچه و کریز عبور می‌کند. در پایان به طرف جنوب غربی به نام «کال ششطراز» که از شمال روستای ایرج آباد وارد دشت کاشمر در مرکزیت شهر کندر جهت مصرف کشاورزی منتهی می شود.

 

_______________________________________

استفاده از مطالب مجله سلامت گل شفا با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت به گل شفا تعلق دارد.