Golshafa Health Magazine
خانه » گردشگری » جاذبه های گردشگری ایران » روستای زیبای تاریخی طرق

روستای زیبای تاریخی طرق

روستای زیبای تاریخی طرق بهشت گمشده ای در جنوب غربی استان خراسان رضوی، واقع شده در منطقه‌ای خوش آب و هوا و سرسبز دامنه‌های کوه آریا، در موقعیت جغرافیایی جنوب مرکزی رشته کوه آریا که بلندترین قله ی آتشفشان غیرفعال این منطقه یا «تکاب خراسان» با ارتفاع ۲۳۱۴ متر از سطح دریا است. دامنه‌های آریا به علت قرارگیری در ارتفاعات کوهستانی نسبت به دیگر مناطق شهرستان کاشمر دارای آب و هوای بسیار مطلوبی در فصول بهار و تابستان می‌باشد. روستای زیبای تاریخی طرق یکی از نواحی بکر این منطقه می‌باشد. فرصت سفر به این روستا را در فصل بهار از دست ندهید.

روستای زیبای تاریخی طرق

روستای طَرق از پیشینه تاریخی و قدمت چند هزار ساله برخوردار بوده البته در گذشته های دور با پراکندگی جغرافیای در تقسیمات کوچکتر و در حال حاضر متمرکز است. بخش جنوبی این روستا از قدمت تاریخی بالایی برخوردار بوده با بافت قدیمی و پلکانی، خانه‌های گلی، مسقف با چوب و نی در دل کوه به صورت شیب دار، صخره ای ولی بسیار زیبا در حاشیه رودخانه دائمی به نام «قلعه نو» در جنوب روستا واقع شده است. مردم آن ایرانی تبار و سخت کوش ولی مهربان و مهمان نواز و به زبان پارسی صحبت می‌کنند. گویش آنها از مجموعه گویش های خراسانی است. این روستا در شمال شهرستان کاشمر یا ترشیز پیشین قرار دارد.

روستای زیبای تاریخی طرق

موقعیت جغرافیایی:

روستای زیبای تاریخی طرق در شرق ایران، جنوب غربی استان خراسان رضوی در حدود ۲۴۰ کیلومتری شهر مشهد و در فاصله ۴۲ کیلومتری شمال شهرستان کاشمر در بخش کوهسرخ در فاصله ۸ کیلومتری شهر ریوش و ۱۰۰ کیلومتری جنوب نیشابور و دامنه‌های کوه آریا در ارتفاعات جنوبی بینالود واقع شده که از ناحیه غرب به سبزوار نیز راه دارد. برای رسیدن به روستای زیبای تاریخی طرق می توانید از شهرستان های بردسکن، کاشمر، تربت حیدریه، نیشابور و سبزوار به مسیر سفر خود ادامه دهید.

سفری در دل تپه‌ها و ارتفاعات

هنگامی که سفر خود را به قصد دامنه‌های کوه آریا شروع نمودید در طول این مسیر روستاهای متعددی سر راهتان هست که در دل تپه‌ها و ارتفاعات خودنمایی می‌کنند. وجود همین روستاها، به این مسیر رونق خاصی بخشیده است. هچنین رودخانه ها، مزارع های سنتی، عبور از دره‌ای بسیار عمیق و زیبا که با پیچ و خم های لذت بخش جاده ای همسفر خواهید بود و ممکن است شما را هیجان زده کند بهتر است احتیاط لازم را بکنید. اقامتگاه بوم گردی چشمه نقره با موقعیت مکانی بی نظیری، چشم انداز زیبا و رویایی از طبیعت آماده میزبانی از گردشگران و مهمانان داخلی و خارجی است.

ویژگی‌های منحصر به ‌فرد روستای طَرق

روستای زیبای تاریخی طرق با برخورداری از آب و هوای معتدل و تیپ کوهستانی با مناظر زیبا، رودخانه‌ها و چشمه‌سارهای در حال جریان، بستر طبیعی دشت های سرسبز، تاکستانهای دیم انگور، باغستان‌های سنتی و تاریخی به همراه درختان سر به فلک کشیده گردو، بادام، زردآلو نمونه‌ای از کشاورزی سنتی پیشینیان در این منطقه بوده است که تا امروز به حیات خود ادامه داده و همچنان در زندگی اهالی روستای طَرق حضور دارند. این باغ ها همواره در طول تاریخ نقش مهمی در اقتصاد منطقه ای داشته‌اند.

لذتی برای ماجراجویی

باغستان‌های سنتی دهستان طَرق با شیب ملایم در دامنه‌های کوه آریا بیش از یکهزار سال قدمت دارند و آن را دایره وار احاطه کرده است. به وسیله آب رودخانه از گذشته تا به امروز این باغات آبیاری می شوند. در طرفین رودخانه وجود درختان بسیاری از قبیل سپیدار یا شالک، سنجد، بید و غیره که سایه‌سار خوبی را برای آرامش فراهم آورده و حس خوبی را می دهد، سفر و امتحان کردن آن خالی از لطف نیست. این منطقه دارای زمستان های سرد و تابستان های خنک می باشد. تنوع زیستی بسیار زیادی از گونه‌های گیاهی به ویژه گیاهان دارویی، انواع درختان و درختچه، گونه‌های متفاوت جانوری و پرندگان است که در تمامی اراضی آن پراکنده هستند و توانسته گردشگران زیادی را در تمام فصول سال به خود اختصاص دهد.

جاذبه های گردشگری روستای طَرق

روستای زیبای تاریخی طرق با موقعیتی خاص در منطقه است که با داشتن طبیعت بکر و بسیاری از چشمه سارهای روان در حاشیه رودخانه ها که موجب ایجاد جذابترین و شگفت انگیزترین جاذبه های گردشگری آن شده با چشم اندازهایی زیبا و دیدنی که همواره مورد توجه علاقه‌مندان به عکاسی بوده است. تفرجگاه‌های با گویش های محلی از جمله “کلتیسمو، بهیستو، سردر، چشمه نقره، چشمه قار، پلنگیر، جُستی، بیدسیر و… می باشند، وجود پوشش بسیار زیادی گونه‌های گیاهی، انواع درختان کهن گردو، بادام، توت، شالک و غیره به همراه تاکستان های دیم ایجاد شده که از آنها برای برداشت انگور و تهیه شیره انگور استفاده می شود.

گشت و گذار در حاشیه رودخانه

رودخانه زیبای «نابای» طولانی ترین رودخانه دائمی در دل طبیعت بکر این منطقه و دامنه‌های کوه آریا است که بیش از ۴۵ کیلومتر طول دارد، در پایان به طرف جنوب غربی به نام «کال ششطراز» که از شمال روستای ایرج آباد وارد دشت کاشمر در مرکزیت شهر کندر جهت مصرف کشاورزی منتهی می شود. و از وجود آبراهه‌های مختلف به صورت سیلاب بهاره از دامنه‌های شمال شرقی سرچشمه گرفته، در طول مسیر رودخانه نابای چشمه‌های متعددی در حال جریان؛ از دل زمین می‌جوشد که آب آنها بسیار خنک و گوارا است. مناظر زیبای از انواع درختان سپیدار یا شالک، سنجد، بید و نیزارها آن حس خوبی را برای آرامش فراهم آورده، قدم زدن در حاشیه این رودخانه سرشار از آرامش با تجربه‌های متفاوت.

همه چیز برای سلامت و زیبای در سفر

روستا گردی و بوم‌گردی سفری است سرشار از آرامش، احساس تجربه ی زندگی محلی، به دنبال یک جای بکر برای گشت و گذار در طبیعت و لذت زندگی با آرامش فکری، که امروزه توجه افراد بسیاری را به خود معطوف کرده به هر دلیلی سفر می کنند. در این سفرها ممکن است. در طول سفر خود از یک منطقه سرد به یک منطقه گرم بروند و یا برعکس آن، سلامت بدن، پوست و موی افراد چندان بی خطر نیستند. اما سلامت و زیبا ماندن در طول این لحظه های دلنشین و به یاد ماندنی، مسئله‌ای است که هر گردشگر و مسافری با آن روبرو است.

محبوب ترین محصولات مراقبتی

برای حفظ زیبای و سلامت در یک سفر خوب و ایده‌آل بهتر است از قبل برنامه‌ریزی ‌کنید. به ویژه برای افرادی که به سلامت و ظاهر زیبا و پسندیده، اهمیت زیادی قائل هستند. می توانید محبوب ترین محصولات تخصصی مراقبت از بدن، مراقبت از پوست و مو را در لاکچری مارکت گل شفا دنبال کنید و در طول سفر با خود به همراه داشته باشید.

سوپرفود اکسیر ضد پیری

مکمل غذایی هپی لایف سوپرفود یک اکسیر ضد پیری زودرس است که تأمین کننده انرژی مورد نیاز روزانه افراد با فعالیت های سخت بدنی و فکری، ورزشکاران حرفه ای که می تواند در هر سطحی به عنوان یک منبع تغذیه قوی برای تنظیم سوخت و ساز و متابولیسم بدن، افزایش قدرت جسمانی یا نیرومندتر ساختن بدن، از بین بردن استرس ها مقابله با پیری و فرسودگی، تقویت سیستم ایمنی بدن و بالا بردن قدرت دفاعی بدن در برابر بیماری ها، رفع خستگی، ضعف و بی حالی بدن استفاده شود.   => برای اطلاعات بیشتر و خرید محصول روی لینک سوپرفود هپی لایف کلیک کنید.

بنتوس درمان آرتروز و نقرس

محصول بنتوس در درمان دردهای ناشی از آرتروز و نقرس، دردهای مفصلی و روماتیسمی، تسکین دهنده انواع دردهای بدن و درمان دردهایی نظیر سیاتیک مزمن، کمردرد و دیسک کمر، دردهای عصبی و عضلانی، آسیب دیدگی مفاصل و ضایعات استخوانی، و هم چنین بازسازی غضروف مفاصل و غیره می توان استفاده نمود. ماساژ بطور منظم از محصول گیاهی بنتوس در مناطق آسیب دیده، کمک به کاهش شدت درد، تورم و التهاب ناشی از پوکی استخوان می کند.   => برای اطلاعات بیشتر و خرید محصول روی لینک بنتوس محلول ماساژ بدن کلیک کنید.

تاریخچه روستای طَرق

روستای زیبای تاریخی طرق در مرکزیت «دهستان بررود» یکی از روستاهای استان خراسان در شهرستان کاشمر که از پیشینه تاریخی و قدمت چند هزار ساله برخوردار است. مطالعات منطقه ای به شواهدی اشاره می کند که در برخی از مناطق این روستای تاریخی قبل از میلاد انسان های زیادی در آن سکونت داشته اند با پراکندگی جغرافیایی و تقسیمات کوچکتر که نشانه های از آن دارد. می توان به بخشی از دهستان های کوچک با نام های رایج محلی آن زمان «موده یا میان ده، دِه بالا، دشتِ ده و غیره» در بعضی از گوشه کنار روستای طرق وجود دارند.

طرق زادگاه بزرگان تاریخی

روستای زیبای تاریخی طرق زادگاه بزرگان تاریخی از جمله «مولانا شمس الدین کاتبی طَرقی» مشهور به کاتبی ترشیزی و کاتبی نیشابوری است. از شاعران بزرگ ایران در قرن نهم هجری بوده. کاتبی آثار گوناگونی دارد شامل دیوان کاتبی نیشابوری، خمسه کاتبی نیشابوری و… است. وی در ششصد سال پیش وفات نموده است. از دیگر شخصیت‌های تاریخی این روستای طرق «پیر دادا» و دیگر بزرگانی که در تاریخ ایران به ‌شمار می‌روند اشاره کرد.

حوادث تاریخی دامنه‌های کوه آریا

این منطقه از هجوم و حوادث تاریخی تاکنون در امان نبوده با خاطرات زیادی روبرو بوده از جمله خشکسالی با دوره‌های کم‌آبی که باعث نابودی بسیاری از گیاهان و باغستان‌های سنتی شده، همچنین هجوم و حملات مختلف تاریخی از آن میان حمله مغول که خوشبختانه در دامنه‌های کوه آریا ناموفق بوده که پس از اشغال نیشابور به دلیل صعب العبور بودن و مارهای فراوان این منطقه اسبان و سربازان مغول نتوانسته‌اند از این مناطق عبور کنند و از گزند آنان این منطقه در امان مانده ‌است. این نا امنی های زیاد در آن روزگار باعث شد تا مردم برای امنیت بیشتر در دامنه کوه مستقر شوند و بافت چند صد ساله پلکانی آن قرن را که بوجود آورده اند محل زندگی آنها بوده و قلعه دارای سه درب بوده که ورودی غربی آن هنوز سالم است ولی اثری از درب چند صد ساله مشاهده نمی شود.

موقعیت فعلی روستای طَرق

روستای زیبای تاریخی طرق دارای شبکه آبرسانی، برق و تلفن شهری، سیستم شبکه موبایل نیز در این روستا به خوبی قابل سرویس ‌دهی می‌باشد. با توجه به ساخت و سازهایی که اخیراً در این روستا انجام شده و در حال گسترش به سمت رشته کوه آریا می‌باشد. خوشبختانه بافت قدیمی جنوب این روستا در حاشیه رودخانه بخشی از آن باقی مانده و قابل سکونت است که بسیاری از بومی‌ها هنوز در این منطقه ساکن هستند. اقامتگاه بوم گردی چشمه نقره در بخش بافت قدیمی جنوب این روستا با موقعیت مکانی بی نظیری در کنار کوه و مشرف به رودخانه با چشم انداز زیبای طبیعت، معماری سنتی و مصالح چوب، گل، کاه گل و نی احداث گردیده که دارای ۸ اتاق در دو طبقه پلکانی می باشد. این اقامتگاه آماده میزبانی از گردشگران و مهمانان داخلی و خارجی است.

اشتغال ساکنین روستای طَرق

مردم روستا طرق بومی هستند با گذشت سال‌ها افرادی که به علل مختلف ناگزیر به مهاجرت به شهرها شده اند، ولی زندگی، هم چنان بر خلاف برخی از روستاهای دیگر ادامه دارد. به علت آب و هوای مطلوب این روستا آرامش در آن حاکم است. در این میان اکثر آنها به شغل های مختلفی از جمله کشاورزی، دامداری، باغداری در باغستان‌های سنتی به دلیل داشتن زمین‌‌های مستعد و مرغوب و آب معدنی گوارا و سالمی که در چشمه‌های این روستا و اطراف آن قرار دارد. همچنین به پرورش کرم ابریشم، تجارت و غیره مشغول می باشند و در گذشته خیلی نزدیک به هنر بافندگی فرش که از شغل های فصلی این مردم بوده که امروزه به دلایلی این کسب و کار کمرنگ شده است. مهمترین محصولات تولیدی کشاورزی و باغی در این روستا کشت بادام، گردو، زردآلو، آلو، زعفران، برداشت شیره انگور و غیره است.

 

_______________________________________

استفاده از مطالب مجله سلامت گل شفا با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت به گل شفا تعلق دارد.